O MOLINO !
Obiekt, w którym się Państwo znajdujecie posiada starą i bardzo interesującą historię. Młyn nad Gwdą istniał już w XV wieku. Dokument króla Zygmunta Starego wystawiony w Poznaniu 4 marca 1513 roku, potwierdzający nadanie praw miejskich Pile, wymienia pilskich młynarzy. Wiemy, iż młyn nad rzeką Gwdą istniał w 1563 roku, gdyż wymienia go dokument lustracji królewskiej obok młyna i tartaku miejskiego, od którego wzięło nazwę nasze miasto. Oba młyny konkurowały ze sobą.
W XVII w. młyn nad Gwdą posiadała rodzina Grapow, w następnym wieku właścicielami była rodzina Müllerów. Johan Dawid Müller przekazał go swojemu zięciowi, który młyn sprzedał ahlkemu. Ten w 1796 roku odsprzedał go Fryderykowi Drewitzowi. Nowy nabywca był doskonałym cieślą, który osiedlił się w Pile po pożarze miasta w 1781 roku. Gdy miasto zostało odbudowane postanowił zainwestować w kupno młyna i tartaku. Inwestycja okazała się bardzo dobra, gdyż oprócz mielenia miał on prawo "palenia wódki i wyszynku". Można więc powiedzieć, iż pierwszy lokal gastronomiczny powstał w młynie już pod koniec XVIII wieku. Rodzina Drewitzów posiadała młyn przez ponad 100 lat, ostatnim właścicielem młyna z tej rodziny był w 1896 roku Karol Drewitz. Następnie co najmniej od 1905 roku młyn należał do mistrza piekarskiego Gustawa Nöske i młynarza Hermana Kirsteina, który wraz z żoną Katarzyną mieszkał w młynie. Po śmierci Hermana udziały w młynie odziedziczyła jego żona Katarzyna, która dalej miała spółkę z Gustawem Nöske. Po śmierci Gustawa w połowie lat 30-tych XX wieku, weszła ona w spółkę z synem udolfem.
W 1945 roku młyn uległ częściowemu zniszczeniu. Plotki głoszą, że ostatni właściciel Młyna po wojnie wyemigrował do Hiszpanii i zamieszkał w starym młynie – z hiszpańskiego Molino
Odremontowany obiekt od 1948 roku mieścił Magazyn Wydzielony w Pile, pełniący rolę hurtowni zaopatrującej placówki sprzedaży detalicznej w odzież. Następnie w latach 60-tych i 70-tych znajdował się tu sklep meblowy. W drugiej połowie lat 70-tych budynek dawnego młyna odnowiono i zaadoptowano na restaurację Młyn. Po latach intensywnej amortyzacji budynek doczekał
się gruntownego remontu, którego efekty mogą Państwo sami ocenić.
Słynny zdun z bliskiej okolicy Piły zgodnie z wiedzą przekazaną z dziada i pradziada, stworzył piec i wędzarnię opalaną drewnem. Dzięki swoim wyjątkowym walorom wędzarnia zamienia każde mięso w pyszny przysmak młynarza. Aromat dymu pochodzi ze skrzętnie wyselekcjonowanego drewna olchy wzbogaconej wieloma gatunkami drewna drzew owocowych.
Co to jest Enoteka?
We Włoszech termin ENOTEKA używany często do określenia sklepu winiarskiego ze znaczącą ilością win wysokiej klasy, w przeciwieństwie do bottiglieria, gdzie sprzedaje się wina bardziej rzeciętne oraz vinaio, przypominającego bardziej tawernę, gdzie sprzedaje się wina raczej na szklanki niż w butelkach.
Muzeum pilskiej gastronomii
Jedyne na świecie muzeum o historii pilskiej gastronomii, posiada zbiór pocztówek, zdjęć i informacji zebranych przy współpracy z Muzeum Okręgowym im. Stanisława Staszica w Pile. Jedyne takie miejsce gdzie tak dużo można się dowiedzieć o smacznej historii Piły.
Jeśli dysponujesz pamiątkami związanymi z historią pilskich lokali gastronomicznych – przynieś je do nas! Możemy razem stworzyć kolekcję, której nie powstydziłyby się muzea gastronomii w innych, większych miastach.